Renovácia nábytku

01.01.2021

Veľmi často sa nám dostane do rúk starý, na prvý pohľad nepoužiteľný kus nábytku, ktorý vyzerá, že je vhodný len na podkúrenie v krbe. Zvyčajne je ale funkčný a použiteľný. Len to chce ten správny pohľad a trochu šikovnosti spojenej s fantáziou. Renovácia takéhoto nábytku nie je až taká veda. Zvyčajne k tomu potrebujete len brúsny papier a vhodný náter. Pomocou farieb alebo rôznych techník ho dokážete znovu vrátiť do života a zakryť rôzne nedostatky.

Pokiaľ je na nábytku starý náter, ten treba odstrániť. Použiť môžete na to odstraňovač starých náterov, NATRIMA. Ten necháte pôsobiť cca 20 min. a potom špachtľou odstránite. Zvyšky utriete handrou namočenou v riedidle. Ak nechcete používať odstraňovač náterov, môžete povrch jednoducho obrúsiť, ideálne je použiť vybračnú brúsku, ktorá Vám prácu výrazne uľahčí.

Predtým než začnete s natieraním, musíte nábytok poriadne očistiť od prachu, ktorý vznikol brúsením.

Na konečnú úpravu si môžete zvoliť techniku podľa seba. Patinovanie je technika, ktorou docielite "ošúchaný vzhľad". Touto technikou sa dá docieliť jedinečný nábytok. Výsledok dodá drevenému nábytku autentickosť a historický nádych. Na patinovanie môžete použiť akrylové vodouriediteľné farby, matné. Základom je vždy tmavý odtieň( čierna, hnedá, tmavosivá) a na vyvážšnie biela, resp. krémová.

Po dokonalom zaschnutí poslednej vrstvy sa pustite do brúsenia. Najlepšie sa pracuje s brúsnou hubkou, ktorá má na každej strane inú zrnitosť. Pre urýchlenie zvoľte hrubšie zrno, potom dokončíte jemnejšou stranou. Tam, kde býva nábytok opotrebovanejší (hrany) zvoľte jemný brúsny papier.

Čo sa ešte lakovania týka, je potrebné dodržať klasické postupy. Pre povrchovú úpravu patinovaných plôch, ktoré budú silne namáhané, vyberte tvrdý lak a na menej namáhané vosk, prípadne olej. Náterové hmoty treba nanášať na suchý, očistený a odmastený povrch, každú vrstvu po zaschnutí zľahka prebrúsiť a používať vzájomne zlučiteľné náterové hmoty.

Pokiaľ sa Vám nechce starý náter úplne odstrániť, tak môžete nábytok natrieť len akrylovou farbou, matnou alebo lesklou, to je už na každom z Vás, čo sa mu páči.

Vhodný je napr. Eternal Revital. Je to vodouriediteľná farba, matná s výbornými krycími vlastnosťami. Má aj certifikát na detský nábytok a hračky. Je vhodná do exteiéru aj do interiéru.